ورود

ثبت نام

*  
بیشتر مردم منتظر سال جدید هستند، برای شروعی جدید با عادت های قدیمی!
بهترین راه به دست آوردن اعتماد به نفس، انجام کارهایی است که از آنها می ترسیم
گاهی اوقات، خشم تنبیهی است که به خودمان می دهیم، برای اشتباه فردی دیگر
  *

ورود / ثبت نام

ارتباط موثر-ابراهیم اسکندری

مهارت ارتباط مؤثر

مهارت ارتباط مؤثر

ارتباط فرآیندی است، که در آن تبادل اطلاعات، افکار و احساسات بین مردم از طریق صحبت کردن، نوشتن و یا زبان بدن صورت می گیرد. ارتباط موثر زمانی رخ می دهد که، مطلب انتقال داده شده از سمت طرف دریافت کننده درک شده باشد.

یکی از مهم ترین بخش های موفقیت و یکی از مباحث مهم رشد فردی ، توانایی برقراری ارتباط خوب و موثر با دیگران هست .

فرقی نمی کند در چه جایگاه اجتماعی قرار دارید. همسر یا پدرو مادر، مدیر یا کارمند،مدرّس یا دانش آموز،مشتری یا فروشنده

در هر شغل و موقعیتی که باشید،توانایی برقراری ارتباط موثر با دیگران می تواند

بری شما مشتری ثابت و دائمی جمع کنه ،

میتونه روابطتون باهمسر و فرزندانتون رو محکم کنه و بهبود ببخشه،

میتونه شما رو برای دانش آموزاتون به یک الگو تبدیل کنه ،

میتونه شما رو به بهترین مدیراز دیدگاه کارمندانتون تبدیل کنه

و کلی اتفاقات دیگه .

اگر تا امروز به این نکته ضروری و کارسازتوجهی نکرده بودید، اصلا نگران نباشید همین حالا با ما همراه بشید تا چندتا نکته کلیدی رویاد بگیرید.

۱. خودشناسی مهم ترین گام در برقراری ارتباط

چقدر از خودتون،ویژگی های شخصیتی و اخلاقیتون ،علایقتون،ضعف هاتون،ترسهاتون و در کل هرچیزی که مربوط به شخص شما میشه ،آگاهی دارید ؟

وقتی خودتون رو نمیشناسید و نمیدونید چه ویژگی هایی دارید ،چطور میتونید توقع داشته باشید دیگران شما رو بفهمند و بتونند باهاتون ارتباط برقرار کنند؟خودشناسی بهتون کمک میکنه که بتونید دیگران رو با همه تفاوتهاشون بپذیرید و با آنها ارتباط خوبی برقرار کنید.

باید در مورد خودتون شناخت کاملی داشته باشید تا بتونید در هر زمانی با کنترل کردن رفتارها و واکنش هاتون به بهترین شکل ممکن ظاهر بشید . بدونید از چه چیزهایی لذت میبرید ،چه چیزی شما رو عصبی میکنه ، از چه طریقی میتونید خشمتون رو مهار کنید، از همراهی با چه افرادی حس و حال خوبی میگیرید. پس سعی کنید قبل از تلاش برای برقراری ارتباط با دیگران، به خودشناسی برسید.

 

۲. برای یک ارتباط خوب شنونده خوبی باشید

تا به حال براتون پیش اومده وقتی با کسی صحبت میکنید ،حس کنید اصلا به حرفهاتون توجهی نداره و شاید حتی اونهارو نمیشنوه؟حس خیلی بدی بهتون دست میده درسته؟برای برقراری یک ارتباط خوب و مؤثر در اولین قدم باید شنونده خوبی باشید چون مخاطب شما تمام خواسته هایی که داره، از طریق حرفهایی که میزنه به شما انتقال میده. حتی گاهی با گفتن کلماتی مثل “بله”،”درسته”،”حق با شماست” میتونید به مخاطب نشون بدید که کاملاً دارید به حرفهاش گوش میکنید .

هرجایی که منظورش رو متوجه نشدید حتما سوال بپرسید و هرجایی که حس کردید به بحث علاقه دارید باهاش وارد صحبت بشید. با این روش مخاطب شما متوجه میشه که تمام توجه شما روی صحبت های اون منعطف شده.

۳. برای یک ارتباط خوب لطفا واضح صحبت کنید

اکثر مردم فکر میکنند اگر مدام از کلمات سخت و کتابی استفاده کنند، خیلی جذاب تر به نظر میرسند در حالیکه اصلا اینطور نیست!

حرفهای شما زمانی برای مخاطبتون جذاب خواهد بود که بتونه به سادگی اونهارو درک کنه و با شما وارد بحث بشه .

استفاده بیش از حد از کلمات تخصصی و پیچیده گاهی مخاطب رو دلزده و از ادامه صحبت با شما منصرف میکنه چون بنظرش شما فقط آدمی هستید که دوس دارید سطح بالای اطلاعاتتون رو به نمایش بگذارید و حضور در کنارتون به شدت خسته کننده خواهد بود . پس دقت کنید در هر موقعیت مکانی و در مواجهه با هر شخصی چه نوع کلماتی رو باید مورد استفاده قرار بدید.

 

۴. پایداری یک ارتباط بر مبنای صداقت است

صداقت یکی از کلیدی ترین نکات در برقراری ارتباط مؤثر خواهد بود.

روابطی که در آنها صداقت وجود نداره بعد از مدتی یا به طور کامل قطع میشوند و یا به شدت متزلزل خواهند شد.

به این نکته توجه داشته باشید که شخص مقابل میتونه به خوبی عدم صداقت شما رو احساس کنه و به اون پی ببره.پس بهتره از همون مرحله اول کاملاٌ صادقانه پیش برید و به طور کامل اعتماد دیگران رو به خودتون جلب کنید .همه دوست دارند که با یک فرد صادق و مورد اعتماد در ارتباط باشند.

۵. برای برقراری یک ارتباط مؤثر خودشیفتگی ممنوع

ما اغلب در اولین ارتباط شروع به تعریف و تمجید از توانایی های خودمون میکنیم و تا جایی که بتونیم قصد داریم به دیگران نشون بدیم که “من چقدر آدم درجه یکی هستم .”

متاسفانه باید بهتون بگم برای شروع یک ارتباط مؤثر این میتونه بدترین انتخاب باشه .بهترین روش این هست که روی نقاط قوّت طرف مقابل تمرکز کنید.

اگر نکته مثبتی از مخاطبتون مشاهده کردید سریع روی اون نکته متمرکز بشید و شخص رو مورد تشویق قرار بدید . فراموش نکنید انسان ها در هر سنی که باشند ، از مورد تأیید و تشویق قرار گرفتن لذت میبرند و این میتونه برای شما یک فرصت عالی ایجاد کنه تا در همون برخورد اول مخاطب رو تمام و کمال به خودتون جذب کنید.

۶. لطفا به جای دیگران فکر نکنید

تا زمانی که دوست دارید همه مثل شما فکر کنند و عمل کنند هرگز فرد محبوبی نخواهید بود.

توجه داشته باشید هرشخصی حق داره برای خودش افکار و عقاید خاصی رو داشته باشه و طبق اونها پیش بره. شما در جایگاهی قرار ندارید که مدام قرار باشه از افکار دیگران ایراد بگیرید و افکار خودتون رو به آنها تحمیل کنید.

هروقت در یک رابطه سعی کردید به جای طرف مقابل فکر کنید و عمل کنید یقین داشته باشید که بازنده خواهید بود.

حتماً ببینید: کلید موفقیت

۷. مراقب حرکات بدنی خود و ظاهرتان باشید

هنگام برقرار ارتباط با دیگران ،خصوصاً در برخورد اول به رفتار و حرکات خود به شدّت دقت کنید .

عبوس و اخمو نباشید.

بی حال و خسته رفتار نکنید.

صاف و سرحال بنشینید.

با شخص مقابل ارتباط چشمی برقرار کنید.

پرانرژی و با درجه مناسبی از صدا(نه خیلی بلند و نه خیلی کوتاه) صحبت کنید.

مرتب و آراسته باشید . بوی خوش و ظاهر مرتب ذهنیت بسیار خوبی از شما خواهد ساخت.

فراموش نکنید زبان بدن توانایی بسیار زیادی در انتقال پیام شما به مخاطب خواهد داشت .زمانی که مخاطب از حرکات شما انرژی مثبت دریافت میکنه به این باور میرسه که حضور درکنار شما میتونه برای اون خیلی خوشایند باشه و از ارتباط با شما لذت ببره.

 

در دنیای امروز مهارتهای ارتباطی یکی از مهم ترین موضوعات هستند.با رعایت نکاتی به همین سادگی میتونید در اولین برخورد ذهنیت بسیار خوبی از خودتان برای مخاطبتان بسازید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *